Nükleer

IRADETS, kurulduğu günden bugüne, nükleer alanda müşterilerine destek vermekte, uzay koşullarındaki radyasyon ortamında kullanılabilecek komponent tedariği ve önerileri sunmakta ve radyasyon simülasyonu gibi çözümler üretmektedir.

Alanında yetkin personellerin üstün bilgi birikimi sayesinde nükleer ürün geliştirmesi yapılmaktadır. Kendi bünyesinde Monte-Carlo tabanlı Geant4 ortamında geliştirilmiş olan Madde Radyasyon Simülatörü (MRADSIM) ile nükleer simülasyon hizmeti sunan IRADETS, uydu, detektör, nükleer reaktör, ışınlama tesisleri vb. yapıların gerçek ortam testlerinin yapılamayacağı her türlü aşırı durum testlerini (stress tests) detaylı bir şekilde yapabilmektedir. Bu hizmet kapsamında MRADSIM yazılımı ile TURKSAT-6A uydusunun görev süresince maruz kalacağı uzay radyasyonunun simülasyonu ve radyasyon analizi yapılmıştır. 

IRADETS alanında yetkin personelleri ile hem yurt içi hem de yurt dışında akredite olmuş alanında öncü birçok tesisi kullanarak müşterilerine ışınlama hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet kapsamında radyasyon analizi gerçekleştirilmektedir. Uzman ve tecrübeli personelleri sayesinde ışınlama öncesi eğitim ve hazırlık, simülasyon ve öneriler, ışınlama sonrası analiz, hesaplamalar ve detaylı rapor sunumu ile ilgili komponentler üzerinde kapsamlı radyasyon etkileri üzerinde çalışılmakta ve testler yapılmaktadır. Yapılan ışınlama testleri ve her türlü ışınlama hizmeti, IRADETS’in yurt içinde ve yurt dışında bulunan ışınlama tesisleri ile kurduğu geniş ağ sayesinde bu tesislerdeki öncelikli kullanıcı avantajı ile ESA/JEDEC/MIL/ASTM standartlarında gerçekleştirilmektedir.  

Yurt içi ışınlama tesisleri:  

  • TAEK Co60 gama ışınlama Tesisi 
  • TAEK Proton hızlandırıcı Tesisi 
  • Ankara Üniversitesi Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsü Elektron Hızlandırıcısı ve Işınım Tesisi (TARLA) 

Yurt dışı ışınlama tesisleri: 

  • ALMANYA – Fraunhofer, FEP, Darmstad, for low/medium energy high intensity electron irradiations (0.6- 1.5 MeV) 
  • İTALYA – Electron-LINAC of Terni Hospital, electron beam with energies from 4 to 20 MeV 
  • ITALYA – INFN-LNS (Catania) at superconducting cyclotron for SEE and DD tests with heavy ions and protons 
  • UCL-Université Catholique de Louvain (Louvain La Neuve, Belgium) ve RADEF-Finland Ağır iyonlarla vakumda (SEE – single event effects) tek olay etkileri ve (DD – displacement damage) yer değiştirme hasarı testi. 
  • CNA Seville and HZDR Dresden – proton ışınlamaları 
  • ESTEC/ESA, TAEA-SANAEM (Ankara), ENEA-Calliope (Roma, İtalya, Univerista’ di Palermo), CNR-ISOF, UCL-Université Catholique de Louvain (Louvain La Neuve, Belçika) TID ışınlaması için 60Co gama ışını kaynağı tesisleri; yüksek doz, ELDRS (Gelişmiş Düşük Doz Hızı Duyarlılığı) ve endüstriyel doz oranları 
  • Frascati Neutron Generator (FNG-ENEA) 14 MeV nötronlar için (2.5 MeV ayrıca mümkündür) 

Bunların yanı sıra IRADETS uzun yıllara dayanan tecrübesi sayesinde kurslar ve workshoplar ile verilen eğitimler aracılığıyla bilgi birikimini sektörle paylaşıp müşterilerine personel yetiştirme ayrıcalığı sunmaktadır. Hem IRADETS bünyesinden hem de araştırma enstitüleri ve şirketlerle yapılan iş birliklerden gelen alanında uzman eğitmenlerce verilen eğitimlerin kapsamı ve kalitesi IRADETS tarafından garanti edilmektedir. Radyasyon/madde etkileşimi ve radyasyon hasarı, uzay uygulamaları, elektronik bileşenlerin geliştirilmesi ve kalifikasyonu, uzayda çalışan sistemlerde simülasyon eğitimleri ve bu sistemlerin termal ve mekanik halleri başlıklı konularda eğitimler verilmektedir.