Uzay ve Havacılık

IRADETS firmasının ana faaliyet alanlarından birisi uzay alanındaki tüm radyasyon etkileşimleri üzerine danışmanlık, test ve simülasyon hizmeti çalışmalarıdır.

IRADETS uzun yıllardır bu alandaki tecrübeleri ile ülkemiz ve yurt dışında bir çok proje ve hizmet içerisinde bulunmuştur. Özellikle bu alanda gerçekleştirdiği projelerden birisi de MRADSIM-Space uzay radyasyon analiz yazılımıdır.

MRADSIM-Space’in CAD geometri içe aktarma modülü ve gelişmiş hesaplama modülü ile uydu 3D modellerinin analizine imkan tanıyarak kullanıcıların uzayla ilgili çalışmaları hakkında tasarım aşamasında bilgi edinilmesini sağlar. MRADSIM-Space yakın gelecekte fırlatılması planlanan TÜRKSAT-6A uydusunun ömür boyu gerçekleştireceği görev süresince maruz kalacağı uzay radyasyonu modellenerek 3000’den fazla elektronik ve mekanik aksamların radyasyon analizleri yapılmıştır.

IRADETS alanında akredite olmuş yurt içi ve yurt dışı birçok tesisi kullanarak radyasyon analizini müşterinin istediği standartlara göre gerçekleştirmekte ve sonuçları rapor olarak sunmaktadır. Alanında uzman ve tecrübeli personelleri sayesinde ışınlama öncesi eğitim, hazırlık, simülasyon ve öneriler, ışınlama sonrası analiz, hesaplamalar ve raporlama ile ilgili komponent üzerinde detaylı radyasyon etkileri ESA/JEDEC/MIL/ASTM standartlarında gerçekleştirmektedir.